VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Fethiye Net TV  - fethiyenettv.com

@ Haber Tarihi : 29 Temmuz 2019 11:45:36

0 Yorum

Alg kötü patlamış

Artan kirliliğin halk sağlığını tehdit eder boyutlara gelmesi nedeniyle Çalış, Küçük Samanlık ve Letonya Tatil Köyü plajlarında denize girmek yasaklanabilir

 

Fethiye Körfezi’nde son aylarda hızla artan kirlilik, plajları da tehdit etmeye başlarken “Sorun yok sadece alg patlaması” açıklamalarının da gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkmış oldu. Son değerlendirmelere göre insan sağlığını tehdit etme derecesinde tehlikeli olmaya başlayan başta Çalış Plajı olmak üzere, Küçük Samanlık ve Letonya Tatil Köyü plajlarında denize girmek yasaklanabilir.

T. C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü https://yuzme.saglik.gov.tr/adresinde sürekli güncellenen deniz suyu kalitesi değerlerine göre Çalış Plajı, Küçük Samanlık ve Letonya Tatil Köyü plajlarında deniz suyu kalitesi “KÖTÜ” kategorisine yükseldi. Bu plajlarda kirliliğin biraz daha artması durumunda “Girilmesi Yasak” kategorisinde değerlendirilecek ve denize girmek yasaklanacak.

Fethiye Körfezi’nde zaman zaman deniz suyunun renginin değişmesi, yapılan açıklamalarda “ALG” yosun patlaması denmesine rağmen T. C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü https://yuzme.saglik.gov.tr’deyayınlanan veriler tehlike sinyali veriyor.

Fethiye’de Aksazlar, Büyük Samanlık, Kocaçalış “İyi” kategorisinde yer alırken, Aksazlar, Karaot, İnlice, Göcek koyları, Kuleli, Boncuklu, Gemiler ve Ölüdeniz çevresindeki koyla “Mükemmel” kategorisinde bulunuyor.

Kapalı körfez ve yakın çevresinde ise deniz kirliliğinin her geçen gün tehlikeli boyutlara geldiği görülüyor. Yapılan değerlendirmelerde önceki yıllarda “A” kategorisinde olan plajların “C” kirlilik kategorisine yükselmesi korkutuyor.

BENZER HABERLER