VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Fethiye Net TV  - fethiyenettv.com

@ Haber Tarihi : 25 Temmuz 2019 12:06:46

0 Yorum

Can Çekişen Basının Bayramını Kutladık

Gazeteci; yalnızca haberleri olduğu gibi aktaran kişi değil, aynı zamanda insanları düşünmeye, sorgulamaya iten, kendi düşüncesine göre doğrusunu yazarken, doğruyu bulmaya yönlendiren kişidir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün d

Basında sansürün kaldırılmasının ardından ilan edilen Basın Bayramı, her yıl olduğu gibi bu sene de yapılan açıklamalar ve düzenlenen yemeklerle kutlandı. Kutlamalarda, gerek iktidar ve muhalefet milletvekilleri, belediye başkanları vs yerel basının önemi, basın çalışanlarının hangi zorluklar içinde görev yapmaya çalıştıkları hakkında açıklamalarda bulunup, muhabirlerden köşe yazarlarına, gazete, tv, radyo sahiplerinden tüm çalışanlara kadar, “İşini doğru yapan, etik değerlerinden taviz vermeyen, doğru ve tarafsız haber yapanların” bayramlarını kutladılar. Ancak bu kadar önemsenmeye karşı yerel basın can çekişmeye devam ederken, kısa bir süre sonunda da hayata gözlerini yumacak gibi görünüyor.

Son yıllarda dövizin ciddi şekilde yükselmesinin getirdiği maliyetlerin artması, ekonominin sıkıntılı bir sürece girmesi, yerel gazeteleri ciddi bir yaşam savaşına itti. Hükümet tarafından İhale ve icra ilanlarının yerel basında yayınlanması zorunluluğunun kaldırılması, ödeme yapılacağında gazetelerden (SGK ve vergi) borcu yoktur yazısının istenmesi, gazetenin borcu varsa resmi ilan gelirlerine el konması, yerel gazeteleri oldukça güç duruma düşürürken, yerel basının yok olma sürecini hızlandırdı.

Basının içinde bulunduğu durum ve yapılan uygulamalar nedeniyle, bayramın yaklaşık 15-20 yıl sonra kutlanmasına gerek kalmayacağı, çünkü bu şekilde giderse ortada bayram kutlayacak bir basın ve basın çalışanı kalmayacağı görüşü ağır basıyor.

Ekonomik şartların ağırlaşması kadar, her geçen gün gazete ve basın çalışanlar üzerinde sosyal ve siyasi baskılar da artıyor. Her kesimin tarafsız haber ve özgür basın istediği günümüzde, tarafsız haber yapılabilmesi için oluşturulması gereken iklime hiçbir çaba ve destek vermiyor. Ayrıca, birçok kurum özgür basın istediğini beyan ederken, kendisinin aleyhinde yapılan haberlere tepki gösterip, haber yapanları yaşatmamak için çaba sarf ediyor iddiaları oldukça fazla dillendirilmeye başlandı.

Gazeteci; yalnızca haberleri olduğu gibi aktaran kişi değil, aynı zamanda insanları düşünmeye, sorgulamaya iten, kendi düşüncesine göre doğrusunu yazarken, doğruyu bulmaya yönlendiren kişidir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi; “Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır.” Ancak gazeteci düşündüğünü, bildiğini yazarken de, asla ve asla nefret tetikçisi olmamalıdır. Toplumun her meslek kesiminde olduğu gibi, gazeteciler içinde de kötü örnekler vardır ve olacaktır da. Bu durumun ulusal basındaki gibi, birkaç muhalif sesin dışında yaşanan tek sesli olumsuzluğun bir başka şeklinin yerel basında yaşanmasını gerektirmiyor.

Gelinen noktada yerel basın, sıkıntılar içerisinde bırakılarak can çekişiyor hale getirildi.

Tüm vatandaşların, başta milletvekilleri olmak üzere siyasilerin, sivil toplum örgütleri temsilcilerinin “Yerel basınsız bir dünya” düşüncesini gözden geçirerek, basının yaşaması için, kamu nezdinde yapılacak çalışmalara, hükümetin aldığı olumsuz kararlardan dönmesi amacıyla  gereken desteği vermesi gerekiyor.

BENZER HABERLER