VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Fethiye Net TV  - fethiyenettv.com

@ Haber Tarihi : 09 Temmuz 2019 14:35:02

0 Yorum

Fethiye Üniversitesi de Hayal Olarak Kalacak

Muğlalılar ikinci üniversite, Bodrumlular da üniversite kurulması için çaba sarf ederken, TBMM’ne önerge verilmesi aşamasına gelen Fethiye Üniversitesi’nin kurulması girişimi durdu. Üniversite açılması çalışmalarının tekrar başl

Muğlalılar ikinci üniversite, Bodrumlular da üniversite kurulması için çaba sarf ederken, TBMM’ne önerge verilmesi aşamasına gelen Fethiye Üniversitesi’nin kurulması girişimi durdu. Üniversite açılması çalışmalarının tekrar başlatılması amacıyla yaptığımız haberimizin ardından, ‘Yapıyoruz ediyoruz’ açıklamaları da gerçeği yansıtmıyor. Eğer Muğla’ya ikinci üniversite ya da Bodrum’a üniversite açılırsa, Fethiye Üniversitesinin kurulmasının hayal olarak kalacak. Yapıyorduk, ediyorduk, yapacaktık derken, kaybeden yine Fethiye olacak

Haberimizde; Fethiye Seydikemer Meslek Kuruluşları Güçbirliği Platformunca 2017-18 yıllarında valilikten rektörlüğe, Muğla milletvekillerinden Fethiye ve Seydikemer’de ki tüm siyasi partiler ile Oda ve meslek kuruluşları yöneticilerine kadar ziyaret edilip destek alındığını dile getirdik. Düzenlenen kampanyalarla toplanan imzaların YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderilme aşamasına geldiğine dikkat çektik. Fethiye Üniversitesinin kurulmasının TBMM’ne önerge verilmesi aşamasında tıkanıp kaldığını, hiçbir çaba harcanmadığını belirterek, çalışılıyormuş gibi tutum sergilenmesini eleştirmiştik. Duran çalışmaların tekrar başlaması amacıyla yaptığımız haberimizin ardından yapılan açıklamaların da gerçeği yansıtmaması Fethiye Üniversitesi’nin kurulması için girişimlerin durduğunu kanıtlıyor.

Haberimizin ardından, FTSO Başkanı Osman Çıralı’nın “Fethiye Üniversitesinin kurulması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fethiye mitinginde Fethiye Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Fatmagül Yur aracılığıyla dosya gönderdik” açıklamasının da gerçeği yansıtmadığı ileri sürülüyor. Dekan Yur, “Fethiye Üniversitesinin kurulması çalışmaları için Fethiye’ye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a dosya verdiniz mi?” sorumuzu, “Bu konuyla ilgili konuşmak istemiyorum” diyerek cevapsız bıraktı.

Çalışmalar bir an önce başlamalı

Fethiye Üniversitesinin kurulması için TBMM’ne önerge verilmesi amacıyla hiçbir çalışma yapılmazken, bazı kurumlarca çalışılıyormuş gibi tutum sergilenmesi yine Fethiye’ye kaybettirecek. Fethiye Üniversitesinin kurulması için çalışmaların bir an önce başlaması, TBMM’ne önerge verilmesinin sağlanması gerektiği belirtilerek, Muğla’ya ikinci üniversite ya da Bodrum’a üniversite açılması halinde, Fethiye Üniversitesinin kurulmasının hayal olarak kalacağına dikkat çekiliyor.

Gerçeğin çarpıtılmasını önlemek istiyoruz

Bazı kurum ya da kuruluş temsilcilerinin gerçeğin saklanması alışkanlıklarına karşı, Fethiye İşletme Fakültesinin kurulması ve Fethiye Üniversitesinin kuruluş aşamasına gelmesinin sürecini kaleme alma gereği duyduk.

2011 Yılında Fethiye’de 4 yıllık bir fakülte kuralım düşüncesiyle başlayan çalışmalarda Fethiye Üniversitesinin kurulması aşamasına gelinmesinde yaşanan süreç şu şekilde gelişti;

2011 Yılında Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasının öncülüğünde başlayan çalışmalarda 5 bölümden oluşacak Muğla Üniversitesine bağlı Fethiye İşletme Fakültesi’nin açılması ile kendi binalarında eğitim öğretime başlaması için çaba sarf edilirken, geleceğin Fethiye Üniversitesinin de temelleri atıldı.

Toplantıların neredeyse tamamı FTSO’nın ev sahipliğinde yapıldı. İlk aşamadan itibaren FTSO Başkanı Akif Arıcan bire bir tüm çalışmalarda yer alırken, başta zamanın Genel Sekreteri Füsun Şahin olmak üzere FTSO personeli de tüm toplantılarda koordinasyonu sağlayıp çalışmaların sekretaryasını üstlendi.

Fethiye İşletme Fakültesi’nin kuruluşu için çalışmaların başlaması ve gelişmesi;

2011 yılının son aylarında FTSO Başkanı Akif Arıcan’ın Muğla Üniversitesi Rektörü olan Prof. Dr. Mansur Harmandar’a yaptığı hayırlı olsun ziyareti; Fethiye Üniversitesinin kurulma aşamasına gelen sürecin de başlangıcı oldu.

FTSO Başkanı Akif Arıcan’ın Mansur Harmandar’ın rektörlüğünü tebrik etmek için yapılan ziyarette “Rektörüm Fethiye’ye 4 yıllık eğitim veren bir fakülte açalım” önerisinin Mansur Harmandar tarafından kabul edilmesiyle çalışma başladı.

FTSO Heyetinin Fethiye’ye dönüşünde ilk işi sivil toplum örgütleri ile belediyeleri bir araya getirmek oldu. Toplantılarda 4 yıllık fakülte için yer arama çalışması başlatıldı;

FTSO Başkanı Akif Arıcan’ın çağrısıyla 13 Belediye temsilcisi FTSO binasında bir araya geldi. İlçemize 4 yıllık eğitim veren bir fakülte açılacağı belirtilerek hem yer bulma hem de hangi fakültenin açılması gerektiği yönünde önerilen oluşturulması konusunda destek istendi. Tüm belediye temsilcileri olumlu yaklaştı ancak araştırmalara rağmen Fethiye’ye 4 bin öğrencinin gelmesini sağlayacak fakülte yeri için uygun arazi bulunamadı. 

Fakülte için uzun süre yer bulunamaması moralleri bozmadı. Çalışmalar aralıksız sürerken Arıcılık Üretme İstasyonunun yeri FTSO tarafından kiralanarak Muğla Üniversitesine tahsis edildi.

Uzun süre yer bulunamaması, çalışmaların öncülüğünü yürüten Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akif Arıcan, yönetim kurulu üyeleri ile FTSO çalışanlarının heyecanını kıramadı.  Dönemin Orman İşletme Müdürü Reşat Tunç’un önerisi ile ormana ait Değirmenbaşı’nda bulunan yaklaşık 40 dönümlük alana kurulu Arıcılık Üretme İstasyonu’nun bulunduğu alanın fakülte alanı için tahsis çalışmasına başlandı.  FTSO ile Orman İşletme Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile 40 dönümlük alan bu amaçla tahsis edildi. Ancak söz konusu alanının genişlemeye müsait olmaması büyük sorun olmasına karşı çalışmalara ara verilmedi. Fakülte binalarının mimari projeleri; FTSO önderliğinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile işbirliği içinde hazırlatıldı. 

Hükümetin orman alanlarını üniversitelere tahsisinin yolunu açan gelişme heyecan yarattı. Karaçulha’da 490 dönümlük alan fakülte için tahsis edildi.

Orman alanlarının üniversitelere tahsisine ilişkin Kanun’un TBMM tarafından kabul edilmesinin ardından fakülte alanının ileride Fethiye Üniversitesi’ne dönüşeceği öngörüsü ile yer arama çalışmalarına hız verildi. Fakülte için gelişmeye açık alan bulunması için araştırmalar ormanlık alanlara kaydırıldı. Karaçulha’da 1000 dönümlük bir alanın tahsisi ile ilgili çalışmalar başlatıldı. Yapılan çalışmalar meyvesini verdi ve Orman Bakanlığı 490 dönüm alanı üniversite kampüsü olarak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne tahsis etti.

Dört yıllık eğitim verecek fakülte için yer bulunmasının ardından, fakültenin hangi alanda açılacağı konusunda çeşitli görüşler öne sürüldü. Üniversite senatosu İşletme Fakültesinde karar kıldı.

FTSO öncülüğünde4 yapılan toplantılarda yer arama ve organizasyon çalışmalarında hangi fakültenin açılması konusunda da görüşler ortaya atıldı. Kimisi ziraat fakültesinde ısrar ederken kimileri de farklı fakültelerin açılması gerektiğini dile getirdi. Ancak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Senatosu; Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasında yapılan toplantılarında ileri sürülen görüşleri de göz önüne alarak İşletme Fakültesinde karar kıldı.  

Muğla Üniversitesi senatosu tarafından açılacak fakültenin hangisi olması konusu görüşüldü. FTSO’nda yapılan toplantılarda da bu görüşülmüştü. Bu görüşmeler ışığında, ileride Fethiye Üniversitesinin kurulabilmesi öngörüsüyle 4 yıllık İşletme Fakültesi açılması kararı Üniversite senatosunca kabul edildi. Bu karar YÖK tarafından da onandı.

YÖK’ün yerel destek şartı gereği bina yapılmasını üstlenmesi amacıyla FTSO öncülüğünde Fethiye Yüksek Öğrenim Kurumları Yaptırma Yaşatma Derneği kuruldu

İlk yönetim kurulu üyeleri de FTSO yönetim kurulu üyeleri oldu. FTSO, yöneticileri ve çalışanlarının tüm çalışmaların içinde olmalarının yanında yaptığı maddi yardımla da kurumlar arasında en fazla maddi destek veren kurum oldu.

Fakültenin yeri ve açılacak fakültenin işletme fakültesi olduğunun açıklanmasının ardından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesince 5 bloktan oluşan İşletme Fakültesinin projelerini hazırlatıldı. Bir ilçede 4 yıllık fakülte kurulabilmesi için YÖK’ün temel şartı yerel desteğin alınmasıdır. Bu kapsamda yerel katkı olarak bir bloğun Fethiyeliler tarafından yapılması talep edildi. Bu çerçevede FTSO öncülüğünde Fethiye Yüksek Öğrenim Kurumları Yaptırma Yaşatma Derneği kuruldu. İlk kuruluş adresi FTSO’dur. İlk kurucuları da FTSO’nın yöneticileridir. Tüm Fethiye’yi kapsayabilmesi için kurucu başkan olarak Mansur Harmandar seçildi. Tüm sekretaryası da ilk olağan genel kurul toplantısına kadar FTSO çalışanlarınca yürütüldü.

İşletme Fakültesi Dekanlığına Erdoğan Gavcar atandı.

Prof. Dr. Erdoğan Gavcar 2012 Yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye İşletme Fakültesi dekanlığına atandı.

Fethiye Yüksek Öğrenim Kurumları Yaptırma Yaşatma Derneğinin ilk Olağan genel kurulunda Fethiye’yi kapsayan bir dernek yönetimi oluşturuldu. Derneğin başkanlığına da İşletme Fakültesi Dekanlığına atanan Prof. Dr. Erdoğan Gavcar seçildi. Yönetim Kurulu üyeleri arasında FTSO adına Akif Arıcan, Esnaf Odası adına Mehmet Soydemir, Fethiye Belediyesi adına başkan yardımcısı Metin Talaş, işadamı Ayhan Gürsoy yer aldı. Bu yönetim görevini 2-3 sene sürdürdü.

Binanın birini de Fethiye Belediyesi üstlendi.

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Mansur Harmandar arasında yapılan protokol ile Fethiye Belediyesi İşletme Fakültesinin bir bloğunun yapımını üstlendi.  (O dönemde Fethiye Belediyesi tarafından yaptırılan ankette Belediye tarafından yapılacak en faydalı çalışma nedir gibi bir soruya 4 yıllık fakülte cevabı verilmişti.)

Bu olaydan sonra Fethiye Belediye Başkanı Yardımcısı Metin Talaş, dernek yönetiminden ayrıldı ve yerine de Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı İsmail Başoğlu yedek üyelikten asil üyeliğe geldi.

Fethiye İşletme Fakültesi 2014- 2015 Eğitim Öğretim Yılında 156 öğrenciyle eğitim öğretimine başladı.

Binaların yapılması için çalışmalar devam ederken, Fethiye İşletme Fakültesi 2014- 2015 Eğitim Öğretim Yılında 156 Öğrenciyle eğitim öğretimine başladı. 2016- 2017 Eğitim Öğretim yılında Fethiye İşletme Fakültesinin öğrenci sayısı 938’e ulaştı.

Yönetim Kurulu Başkanı, Yönetim Kurulu üyeleri ve çalışanlarıyla Fethiye İşletme Fakültesi için çaba sarf eden Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası 730 bin lira maddi destekte bulundu.

Fethiye Yüksek Öğrenim Kurumları Yaptırma Yaşatma Derneği yönetimi halktan yardım toplamak için deyimi yerindeyse kapı kapı dolaştı. FTSO bina inşaatına ilk etapta yaklaşık olarak 230 bin lira yardımda bulundu. Yapılan çalışmalar kapsamında dernek, yaklaşık 2 milyon lira destek toplayarak bir bloğun kabasını tamamladı.

Bloğun iki tanesi Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından Sanayi ve Ticaret Bakanlığından alınan destekle yapıldı. Bir bloğu da Fethiye Belediyesince yapıldı.

FTSO Meclisi 1 Milyon Lirayı Aktarmadı

Derneğin yapması gereken binanın tamamlanması için de zamanın FTSO Başkanı Akif Arıcan Başkanlığındaki yönetim kurulunca 1 Milyon lira yardım teklifi  (Şu anda Yönetim Kurulu Başkanı olan ve o dönem meclis başkanı olan Osman Çıralı ve arkadaşları) FTSO Meclisi’nin engeliyle karşılaştı. Daha sonra 500 bin lira daha yardım edildi. FTSO, İşletme fakültesinin açılmasında öncü olmanın yanında toplamda 730 bin lira maddi destek verdi.

Fethiye İşletme Fakültesi için çalışılırken Fethiye Üniversitesinin de altyapısı oluşturuldu.

İşletme Fakültesinin binaları hazırlanırken Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesince Muğla’ya açılması planlanan Ziraat Fakültesinin Fethiye’de açılması kararı alındı.

Ardından da Fethiye Hemşirelik Meslek Yüksek Okulunun fakülteye dönüştürülmesi Muğla Üniversitesi senatosu ve YÖK tarafından kabul edildi.

Bu kararın ardından Fethiye Üniversitesinin açılması için YÖK’ün bir ilçede üniversite açılması için gerekli olan 3 fakülte olması şartı da yerine getirilmiş oldu.

İşletme Fakültesi için tahsis edilen 490 dönümlük arazinin 150 dönümünde imar uygulaması yapıldı.

Fethiye İşletme Fakültesi döneminde bin öğrenciye ulaşan mevcuduyla 2016-17 eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminde kendi binasında eğitim görmeye başladı.

Zamanın Ekonomi bakanı Zeybekçe Destek Vermişti

Zamanın ekonomi bakanı Nihat Zeybekçi, 2018 yılında FTSO’nın düzenlediği toplantıya katıldı.  Toplantıda Akif Arıcan’ın üniversite ilgili taleplerinin yer aldığı konuşmanın ardından kürsüye gelen Zeybekçi; Fethiye’ye üniversitenin yakışacağını söyleyip, Fethiye Üniversitesi için verilecek kanun teklifini destekleyeceğini dile getirmişti.

Fethiye Seydikemer Meslek Kuruluşları Güç Birliği Platformu tarafından Fethiye Üniversitesi’nin kurulması için girişim başlatıldı.

Fethiye Seydikemer Meslek Kuruluşları Güç Birliği Platformu zamanın FTSO Başkanı Akif Arıcan’ın öncülüğünde kuruldu ve toplantıları FTSO binasında yapılırken sekretaryası da FTSO çalışanlarınca yürütüldü. Akif Arıcan’ın önerisiyle Fethiye Seydikemer Meslek Kuruluşları Güç Birliği Platformunun gündemine alınarak Fethiye Üniversitesi’nin kurulması için çalışma başlatıldı. “Fethiye’ye üniversite yakışır” adıyla imza kampanyası düzenlendi. Zamanın Muğla Valisi Amir Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla milletvekilleri, Fethiye ve Seydikemer’deki Oda ve stk’lar ziyaret edilerek destek istendi. Fethiye ve Seydikemer’de düzenlenen kampanyalarla imza toplandı. Yaklaşık 20 Binin üzerinde toplanan imzanın YÖK ve İlgili Bakanlıklara gönderilmesi, Ankara’ya bir heyetin giderek imzaları YÖK ve ilgili bakanlıklara elden teslim edilmesi görüşü kabul edilmişti. 

Çalışmalar durdu

Zamanın FTSO Başkanı Akif Arıcan’ın çabasıyla Fethiye Seydikemer Meslek Kuruluşları Güç Birliği’nin gündemine alınarak Fethiye Üniversitesi’nin Kurulması için başlayan girişim, yaklaşık bir- bir buçuk yıldır unutulmuşa benziyor.

Fethiye Üniversitesinin kurulması için TBMM’ne önerge verilmesi amacıyla hiçbir çalışma yapılmazken, bazı kurumlarca çalışılıyormuş gibi tutum sergilenmesi yine Fethiye’ye kaybettirecek.

BENZER HABERLER