VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Fethiye Net TV  - fethiyenettv.com

@ Haber Tarihi : 17 Aralık 2018 14:13:52

0 Yorum

Fethiye’de siyasetin düğümü çözülüyor

Fethiye’de İYİ Partinin adayı Belediye Başkanı Behçet Saatcı. Yarışın en önemli tarafı olan Ak Parti henüz adaylarını açıklamadı. Fethiye’deki düğüm CHP-İyi Parti ittifak görüşmeleri sonrasında yapılan açıklama ve Ak Parti

Fethiye’de İYİ Partinin adayı Belediye Başkanı Behçet Saatcı. Yarışın en önemli tarafı olan Ak Parti henüz adaylarını açıklamadı. Fethiye’deki düğüm CHP-İyi Parti ittifak görüşmeleri sonrasında yapılan açıklama ve Ak Partinin adayını açıklanmasıyla çözülecek.

CHP-İyi Parti arasında süren ittifak görüşmelerinde Muğla ve İlçelerini ilgilendiren kararlar Çarşamba günü masaya yatırılacak.

İyi Parti’nin Muğla’da aday çıkarmayıp CHP’li adayı desteklemesinin kesin olduğu belirtilirken görüşmelerin Bodrum ve Fethiye’de hangi partinin adaylarının destekleneceği konusuna yoğunlaşacağı belirtiliyor.

İyi Partililere göre; İyi Parti Fethiye ve Bodrum’da kendi adayları için ısrarcı davranıyor ve iki aday için de kırmızıçizgimiz yorumunu yapıyor.

CHP Genel Merkezinin Fethiye ve Bodrum hakkında nasıl bir karar vereceği, ittifak görüşmelerini tehlikeye sokup sokmayacağı da özellikle CHP’nin Fethiye Belediye Başkanı aday adayları ve partililer arasında heyecan ve tedirginlikle bekleniyor.

CHP Fethiye’de gözler Kılıçtaroğlu’nda

CHP- İYİ Parti arasında bazı büyükşehirlerde süren ittifak görüşmeleri Muğla ile devam ediyor. , Bodrum ve Fethiyelilerin gözü Muğla Milletvekilleri ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile bugün yapacağı görüşmeye kilitlendi. Görüşmede Bodrum ve Fethiye’de CHP’nin aday çıkarıp çıkarmayacağı ya da her iki ilçede de İyi Parti adaylarını destekleyecekleri konusunun ilk sırada yer alması bekleniyor.

Bodrum Belediye Başkanı aday adaylarıyla yapılan görüşmede Kılıçtaroğlu’nun Bodrum Belediye Başkanı Adayı olarak Mehmet Kocadon ile devam edileceğini söylediği basına yansımıştı.

Ayrıca Kılıçdaroğlu'nun Bodrum Belediye Başkanı aday adaylarına İYİ Parti ile CHP arasındaki ittifak görüşmelerinin devam ettiğini, CHP'li belediyelerde İYİ Parti'nin aday çıkarmayacağını söylediği de iddia edildi.  

Muğla İçin İttifak Görüşmeleri Çarşamba Günü Yapılacak
Ancak, İYİ Parti ile CHP arasında süren Muğla ilçelerindeki ittifak görüşmelerinin Çarşamba günü yapılacağı belirtilerek kamuoyu anketlerinde ilk sırada çıkan Mehmet Tosun'un yarıştan çekilmeyeceği ve Bodrum ile Fethiye'nin İYİ Parti'nin kırmızı çizgisi olduğunu iddia ediliyor. 

Fethiye CHP’de Tedirginlik Hüküm Sürüyor

Fethiye’de İYİ Partinin adayı Belediye Başkanı Behçet Saatcı. Yarışın en önemli iki tarafı olan CHP ve Ak Parti henüz adaylarını açıklamadı. Fethiye’deki düğüm CHP ve Ak Partinin adaylarını açıklamasıyla çözülecek.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu’nun Fethiye’de CHP’nin aday gösterip göstermeyeceği kararı kadar CHP’lilerin Behçet Saatcı’yı destekleyip desteklemeyeceği de merak konusu oldu.

CHP’lilerden bazıları sosyal medya paylaşımlarında kendi adaylarıyla yarışa girmek istediklerini, başka bir partinin adayını desteklemek istemediklerini dile getirirken, bazıları da cumhuriyette birleşmeyi uygun görüyor. Bazıları ise daha radikal bir kararla teşkilat dışından aday gösterilmesi halinde inadına AKP ye oy vereceğini alenen ilan ediyor.

Ak Parti Fethiye’de kahvaltılı birlik beraberlik vurgusu

Ak Parti Fethiye’de aday adayları arasında yaşanan yarış partiyi bütünleştirmekten çok ayrıştırmaya yönelmiş gibi bir konuma getirdiği iddiası her geçen gün daha da güçleniyor.

Ak Parti İlçe Başkanlığı tarafından Fethiye Belediye Başkanı Aday Adayları arasında birlik ve beraberliğin sağlanması amacıyla düzenlediği kahvaltı sönük geçti. Kahvaltıya adı geçenlerle birlikte 10 aday adayından 5’i (Kadir Sarıhan, Yusuf Çaylı, Özlem Balcı,  Mehmet Melih Tatlıcı ve Ergün Kocagöz) katıldı. Diğer aday adaylarından bazılarının mazeretlerini bildirerek etkinliğe katılmadıkları belirtildi. Aday adayları yaptıkları açıklamada birlik beraberlik vurgusunu pekiştirme amacıyla düzenlenen kahvaltıya katılmayan aday adaylarına sitem ediyor izlenimi verdiler.

Öte yandan Ak Parti İlçe Başkanlığının birlik beraberlik vurgusunu pekiştirme amacıyla düzenlediği kahvaltı, daha önce basında çıkan Ak Parti içinde bazı aday adaylarının kavgalı olduğu iddiasını da güçlendirdi şeklinde yorumlandı.

Ak Partililerde birleştirici aday beklentisi var

Ak Parti’de Fethiye Belediye Başkanı Adaylığı için iki aday adayı olan Kadir Sarıhan ve Muhittin Kayabaş arasında seçim yapılacağı söylentisinin ardından tüm gözler Genel Merkeze yöneldi. Aday adayları arasında bulunan ve bir çok partili ile kavgalı olan kişilerden birinin aday gösterilmesi halinde Ak Partinin Fethiye’de MHP destek verse de seçimi kazanamayacağı görüşü yaygın.

Ak Partililer, Fethiye Belediye Başkanlığını kazanabilmek için ayrıştırıcı adaylar yerine birleştirici bir adayla seçime gidilmesi gerektiği düşüncesini taşıyor.

Bu seçim parti merkezlerine verilecek mesaj anlamında tarihi öneme sahip görülüyor

Bu seçim, siyasi parti genel merkezlerinin “İstediğimi aday gösteririm ya da göstermem, partililerimin oyları çantada keklik” anlayışının ters tepebileceği bir seçim olması açısından tarihi bir öneme sahip.

Fethiyeli seçmenlerin bazıları için “Ak Parti gelmesinde a ya da b partisi gelsin” düşüncesi eskisi kadar korkutucu değil. Birçok seçmen tepkisini göstermek için “Teşkilat dışından biri aday gösterilirse gider inadına Ak Partiye oy veririm” diyebiliyor. Bu sayı azımsanamayacak kadar da yüksek.

Aynı şekilde “Partiyi kamplara bölen kişiler aday gösterilirse kaybederiz. Bu insanların arkasında çalışmayız” diyen Ak Partililerin tavrı da, ilk kez de olsa genel merkezlerine tepkilerini göstermeleri açısından önemli görünüyor.

BENZER HABERLER