VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Fethiye Net TV  - fethiyenettv.com

@ Haber Tarihi : 04 Ağustos 2019 17:06:13

0 Yorum

Körfez Kirliliği Cadı Avına Döndü

1994 Yılında dikkat çekilmeye başlanan Körfez Kirliliği, görmezden gelinerek, bugünkü görmezden gelinemeyecek boyuta ulaştı. Şimdi herkes birbirini suçlama peşinde. Körfez kirlenmeye devam ediyor

FTSO tarafından hazırlanan sorunlar filminde yer alan Körfez kirliliği bölümü.

Fethiye Körfezinin kirlendiği uyarıları yıllardır görmezden gelindi. Fethiye Körfezi can çekişmeye başlayınca etkili ve yetkililer ile turizmciler başta olmak üzere tüm vatandaşların gündemi haline geldi.

Hatırladığım; ilk olarak 1994 Yılında Seyran Sucu tarafından FRT’de (Fethiye Radyo Televizyonu)yapılan, kalabalık bir katılımcının yer aldığı programda Fethiye Körfezi’nin kirlendiği ele alınmış, temizliği için bir an önce çalışma başlatılması gerektiği dile getirilmişti.

Konuya duyarsız kalmayan rahmetli Türkay Döğerli, Seyran Sucu tarafından yapılan programda konuşulan Fethiye Körfezi ile ilgili konuları, Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı Demokrat Fethiye Gazetesinde “Körfezin Çığlığı” adıyla yer almasını sağlamıştı. Yazıda, kirliliğin önlenmesinin ardından körfezin temizlenmesi çalışmalarının bir an önce başlaması gerektiği dile getirilmişti.

STK ve Siyasilerce ütopya olarak görüldü

Zaman zaman gündeme gelen körfezin temizliği konusu, birçok sivil toplum örgütü ve vatandaşlarca ütopya olarak görülmesi nedeniyle bugüne kadar görmezden gelindi.

Üç dönem FTSO Başkanlığı görevinde bulunan Akif Arıcan, son yıllarda Körfez Temizliğini en fazla gündeme getiren Oda başkanı oldu. Zaman zaman görüştüğü bakanlara sundukları istekler arasında hep Fethiye Körfezinin temizliği yer aldı. 2012 Yılında Akif Arıcan Başkanlığındaki FTSO Yönetimince, Fethiye’nin çözülmesi gereken acil sorunlarının yer aldığı film, zamanın Muğla Valisi, milletvekilleri, bakanlıkların İl ve İlçe müdürlerinin bulunduğu toplantıda oynatılarak, çözümü için destek istenmişti.

O dönemde de Körfezin kirlenmesinin önüne geçilmesi, bir an önce temizlenerek Fethiye körfezinde denize girilebilir hale getirilmesi için tüm Fethiye’nin birlikte çalışması gerektiği dile getirilmişti.

Toplantıda Akif Arıcan ve arkadaşlarına hak veren yönetici ve siyasiler, körfezin temizliğini hep geri plana attılar. Nasılsa kısa vadede bir şey olmaz, böyle devam eder görüşü uzun ömürlü olmadı.

O dönemlerde seçim için ilçemize gelen bakanlar da Körfez temizliğini gerçekleştireceklerini dile getirmişti. Ancak seçimden sonra unutuldu gitti.

Fethiye Körfezi’nde başlayan kirlenme, bugün geri atılamayacak kadar kötü bir konuma geldi. Şimdi herkes birbirini suçluyor, herkes bir suçlu bulma peşinde. Konu neredeyse cadı avına döndü. Körfezin kirlenmesinin gündeme geldiği günden beri, birçok kesim neredeyse çalı arkasında durup hedef gösterme derdinde.

Körfez kirliliğinin bir günde, bir yılda olmadığını herkes biliyor. Fethiye Körfezinde yaşanan kirlilik yılların birikimidir. Derelerden gelen alüvyonlar, alüvyonlarla birlikte gelen tarım ilacı kalıntıları. Teknelerden kaynaklanan atıklar. Kanalizasyon olmadığı dönemlerde körfeze akıtılan kanalizasyon, şimdilerde arıtmayı kullanmak istemeyen işletmelerin kaçak olarak körfeze saldığı atıklar, arıtma tesisinden çıkan arıtılmış suyun Murt deresinden körfeze verilmesi gibi çok sayıda etken var.

Ancak her kesim kendi dışındakini gösterip “Bizim suçumuz yok” demeye çalışıyor. Suçlu aramak ya da birilerini suçlu ilan etmek yerine çözüme odaklanıp çalışmak, hem vatan, hem de millet için daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Özer Olgun; Arıtma ve Kanalizasyonun Yapılmasının Yanında Körfezin Temizlenmesini de Hedefliyordu

Eski Belediye Başkanı rahmetli Özer Olgun, Batı Akdeniz Gazetesi için yaptığımız söyleşide, Fethiye Körfezi’ni yaşanacak bu sorundan kurtarmak için 1990’lı yılların başında proje hazırlanmasını sağlamış, finans sorununu da Alman Kalkınma Bankasından alınacak krediyle çözmeyi hedeflediğini söylemişti.

Yabancı ülke kuruluşlarından kredi alınabilmesi için devletin kefil olması, devletin kefil olması içinde Devlet Planlama Teşkilatının Programına alınması gerektiğini dile getiren Özer Olgun, önce ciddi bir emek harcayarak Fethiye Körfezinin temizliğini Devlet Planlama Teşkilatının programına alınmasını,  ardından da Alman Kalkınma Bankasından kredi başvurusunu yapılmasını sağladığını anlatmıştı.

Projeye göre kanalizasyon ve arıtma tesisi ile birlikte Fethiye Körfezi temizlenecek, tüm kıyı boyu, o dönemde yapılan Uğur Mumcu Parkının deniz kenarında olduğu gibi, tekne bağlanır konuma getirilecekti.

Ancak Özer Olgun'un 1994 yılındaki seçimi kaybetmesinin ardından kanalizasyon ve arıtmanın bir an önce yapılması için çalışılarak körfez temizliği askıya alındı.

1994-99 yılları arasında Belediye Başkanlığı yapan Şakir Kandönmez görev süresi boyunca krediyi almak için çalıştı. Ancak kredinin alınıp arıtma tesisi ve kanalizasyonun yapılmasına süre yetmedi. 1999 yılında partisi tarafından aday gösterilmediği için çalışmaları yarım kaldı.

Arıtma tesisi ve Fethiye kanalizasyonun yapımı, Özer Olgun döneminde başlayan projenin devamı olarak alınan krediyle,  1999’da seçilen Behçet Saatcı döneminde tamamlandı.

Ancak hangi dönemde arıtma tesisi, kanalizasyon ve körfez temizliği projesi üzerinde nasıl değişiklikler yapıldığı bilinmiyor.

                                                                                                                                                                                                      Orhan Okutan

BENZER HABERLER