VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Fethiye Net TV  - fethiyenettv.com

@ Haber Tarihi : 29 Temmuz 2019 12:49:34

0 Yorum

Körfezdeki Alarm Çanları Yıllardır Duyulmadı

Eski Belediye Başkanı rahmetli Özer Olgun zamanında, Fethiye Körfezini kurtarmak için hazırlanan projede arıtma ve kanalizasyon yapılırken Körfezin temizliği askıya alınmıştı

Fethiye Körfezinde yıllardır büyüyerek yaşanan sorunun görmezden gelinmesi sorunun bugünkü haline gelmesine neden oldu.

Derelerin alüvyon ve tarım ilacı taşımasının önüne geçilemedi. DSİ tarafından körfeze en fazla alüvyon taşıyan Murt Deresinin ıslahı çalışmalarında çökertme havuzu yapılmadan betonla kaplanması,  körfeze daha fazla alüvyon taşımaya başladı. Özellikle Çalış bölgesinde bulunan sazlıkların temizlenip ekosistemin bozulması sonucunda, kirlilik süzülmeden körfeze ulaşmış oldu.  

Arıtma Tesisine Derin Deniz Deşarjı Yapılmadan Sorun Çözülmez

Arıtma tesisinden çıkan arıtılmış suyun Murt deresinden körfeze verilmesi, derenin geçtiği Çalış bölgesinde ciddi sıkıntı yaşatması kadar,  Körfezde mikroorganizmaların ciddi oranda fazlalaşmasına neden oldu. Mikroorganizmaların gereğinden fazla artması hem kötü kokuyu hem de yeşil rengi beraberinde getirdi.

Körfezdeki sorunun çözülebilmesi için önce Arıtma Tesisinden çıkan arıtılmış suyun körfeze verilmesinin önüne geçilmesi, ardından da DSİ’nin yaptığı yanlış ıslah çalışmasının düzeltilmesi gerektiğine işaret ediliyor.

STK Temsilcileri Yıllardır Kirliliği Görmezden Geldi

Şimdilerde “Fethiye Körfezini kurtaralım, Çalış Plajını kurtaralım” narası atan bazı dernek yöneticileri, 6-7 sene önce “Kirlilik yok belediyemiz iyi çalışıyor” diye yerel gazetelere açıklama yapılmış, vatandaşların kirlilik şikayetleri de görmezden gelinmiş, sorunun çözümü amacıyla yerel iktidarın çalışma yapmaya zorlanması da bu sayede vengellenmişti. 

Yıllardır yerel iktidarın gölgesinde yaşayan sözde çevreciler, Kaya Yolu asfaltlanırken Muğla Büyükşehir belediyesine karşı plastik ağaçlarla şov yaparken, iş Körfezin temizliğine gelince sus pus olmuşlardı. 

Görmezden gelinen sorun bugün görmezden gelinemeyecek kadar büyüdü. İnsan hayatını tehdit eder konuma geldi. Ancak dün sesini çıkarmayanlar bugünde aynı koltukları işgal etmeye devam ediyor.

Özer Olgun; Arıtma ve Kanalizasyonun Yapılmasının Yanında Körfezin Temizlenmesini de Hedefliyordu

Eski Belediye Başkanı rahmetli Özer Olgun, Fethiye Körfezi’ni yaşanacak bu sorundan kurtarmak için 1990’lı yılların başında proje hazırlanmasını sağlamış, finans sorununu da Alman Kalkınma Bankasından alınacak krediyle çözmeyi hedeflemişti.

Yabancı ülke kuruluşlarından kredi alınabilmesi için devletin kefil olması, devletin kefil olması içinde Devlet Planlama Teşkilatının Programına alınması gerektiğinden yola çıkan Özer Olgun, önce Fethiye Körfezinin temizliğini Devlet Planlama Teşkilatının programına alınmasını,  ardından da Alman Kalkınma Bankasından kredi başvurusunu yapılmasını sağlamıştı.

Projeye göre kanalizasyon ve arıtma tesisi ile birlikte Fethiye Körfezi temizlenecek, tüm kıyı boyu, o dönemde yapılan Uğur Mumcu parkının deniz kernarında olduğu gibi, tekne bağlanır konuma getirilecekti.

Ancak Özer Olgun'un 1994 yılındaki seçimi kaybetmesinin ardından kanalizasyon ve arıtmanın bir an önce yapılması için çalışılarak körfez temizliği askıya alındı.

1994-99 yılları arasında Belediye Başkanlığı yapan Şakir Kandönmez görev süresi boyunca krediyi almak için çalıştı. Ancak kredinin alınıp arıtma tesisi ve kanalizasyonun yapılmasına süre yetmedi. 1999 yılında partisi tarafından aday gösterilmedi.

Arıtma tesisi ve Fethiye kanalizasyonu, Özer Olgun döneminde başlayan projenin devamı olarak alınan krediyle,  1999’da seçilen Behçet Saatcı döneminde tamamlandı.

Ancak hangi dönemde arıtma tesisi, kanalizasyon ve körfez temizliği projesi üzerinde nasıl değişiklikler yapıldığı bilinmiyor.

 

BENZER HABERLER