VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Fethiye Net TV  - fethiyenettv.com

@ Haber Tarihi : 14 Nisan 2019 13:32:32

0 Yorum

MUÇEV Muğla’yı Ahtapot Gibi Sarıyor

Muğla’nın büyükşehir olması sırasında alelacele kurulan ve Ölüdeniz Kumburnu gibi geliri çok olan alanların işletmesini alan MUÇEV, şimdi de İztuzu Plajı işletmesini aldı

Muğla’nın büyükşehir olması sırasında alelacele kurulan ve Ölüdeniz Kumburnu gibi geliri çok olan alanların işletmesini alan MUÇEV, şimdi de İztuzu Plajı işletmesini aldı.

Ortaca’da bulunan dünyaca ünlü İztuzu Plajı da MUÇEV’e geçti. 2015 yılından beri Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından işletilen İztuzu Plajı, Muğla Çevre Vakfı (MUÇEV) yönetimine devredildi.

İztuzu kumsalı, caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının yuvalama alanı olması nedeniyle yerli ve yabancı çevrecilerin mücadelesine sahne olmuş, plajda yapılmak istenen otel engellenmişti. Özel Çevre Koruma bölgesi ilan edilen bölge, 2014 yılına kadar Dalyan Belediyesi tarafından işletilmişti.

2014 Yılında MUÇEV’e verilen plaj işletmesi, MUÇEV tarafından ihaleyle özel girişim DALÇEV'e verildi. Ortaca Belediyesi’nin açtığı dava sonucunda, Muğla 2'nci İdare Mahkemesi, plajın kiralanması işleminin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Kararın ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İztuzu Plajı'nın işletmesini, imzalanan protokolle 2015 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'ne verdi. İztuzu Plajı, yeniden MUÇEV yönetimine geçti. Üniversite tarafından 3 yıl işletilen plajdaki demirbaşların devri sırasında, belediyeden görevliler de hazır bulundu. Yapılan sayımda eksik bir şey olmadığı öğrenildi. Üniversite tarafından işletildiği süre zarfında yapılan güneş enerjisi sistemleri, jeneratör gibi malzemeler de listelendi.

BENZER HABERLER