VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Fethiye Net TV  - fethiyenettv.com

@ Haber Tarihi : 18 Haziran 2019 11:27:35

0 Yorum

Muğla Bodrum Çalışıyor Fethiye Bakıyor

Fethiye Üniversitesi unutuldu, CHP’li Mürsel Alban Muğla’ya ikinci üniversite için kanun teklifi verdi. Bodrum’a Üniversite Kazandırma Derneği ise üniversite kurulabilmesi için lobi faaliyetlerini artırdı.

Fethiye Üniversitesi Hayal Olarak Kalacak Gibi Görünüyor

Daha 1-2 sene önce bir furya halinde herkesin dilinde olan Fethiye Üniversitesinin kurulması, şimdilerde tüm kurum ve kuruluşların gündeminden çıkmış gibi görünüyor. Fethiyelilerin durgunluğuna karşı CHP’li Mürsel Alban Muğla’ya ikinci üniversite için kanun teklifi verdi. Bodrum’a Üniversite Kazandırma Derneği ise üniversite kurulabilmesi için lobi faaliyetlerini artırdı.

2 sene önce Fethiye’de yürütülen çalışmalarda lobi faaliyetleri yapılmış, kampanyalarla toplanan imzalar YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderilme aşamasına gelmişti.  FTSO seçimlerinin ardından Fethiye Üniversitesinin kurulması için başlayan çalışmalar durdu. Kimilerine göre bilinen ancak görünmez ellerce “siyasi parsa” meselesi nedeniyle çalışmaların engellendiği iddia edilirken, kimileri de Fethiye Üniversitesinin kurulması için çalışan kişilerin görevden ayrılmasını gösteriyor

FTSO eski Başkanı Akif Arıcan’ın gayretiyle Fethiye Seydikemer Meslek Kuruluşları Güçbirliği Platformu’nun gündemine alınarak tüm kamuoyunun desteğiyle devam eden Fethiye Üniversitesi’nin kurulması çalışmaları, zamanın rektörü Mansur Harmandar’ın yanı sıra ziyaret edilen Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün tarafından da desteklenmişti.

Yine zamanın Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, FTSO’nın düzenlediği toplantıda Fethiye’ye üniversitenin yakışacağını söyleyip, Fethiye Üniversitesi için verilecek kanun teklifini destekleyeceğini dile getirmişti. Çalışmalarda lobi faaliyetleri yapılmış, kampanyalarla toplanan imzalar YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderilme aşamasına gelmişti. Fethiye Üniversitesinin kurulması milletvekillerinin TBMM’e önerge vermesine, verilen önergenin  kabul edilmesi için lobi çalışmalarına kalmıştı.

Ancak ne zamanın milletvekilleri önerge verdi, ne de Akif Arıcan’dan sonra görev alanlar ile diğer “Üniversite için çalışıyoruz” diyenler çaba göstermeyerek sessizce kenara çekildiler.

Fethiye Seydikemer Meslek Kuruluşları Güçbirliği Platformu’nun Fethiye Üniversitesinin Kurulması için başlattığı çalışmaların, “Bunun siyasi parsası benim olmalı” diyenlerce engellediği iddia edildi. Kurum ve kuruluş temsilcilerinin çalışmaları neden rafa kaldırıldığına cevap bulunamaması iddiaları güçlendiriyor.

Muğla ve Bodrum Atakta

Fethiye’de bunlar yaşanırken, Muğla ikinci üniversitenin, Bodrum’da üniversite açılması için aralıksız çalışmaya devam ediyor.

Güçbirliği Kent Konseyine Dönüşüyor

Gelinen noktada Fethiye Seydikemer Meslek Kuruluşları Güçbirliği Platformunun da; Muğla’da açılamayan Mimarlık Fakültesine talip olan bir oluşumdan, suya sabuna dokunmayan, kent adına görüş bile sunamayan Kent Konseyine döndüğü ileri sürülüyor. 

FTSO Başkanlığı döneminde Akif Arıcan’ın önderliğinde kurulan, FTSO çalışanlarının özverisiyle 2012 yılından 2018 ortalarına kadar kentin sorunlarının çözümü amacıyla çalışan Fethiye Seydikemer Meslek Kuruluşları Güç Birliği Platformu, kangrene dönüşen sorunların çözümü için gerek Fethiye gerekse Muğla nezdinde yapılan çalışmalarla toplumun birçok kesimine umut olmuştu.

Kuruluş amacından çıkarak etkisiz bir konuma düşen Fethiye Seydikemer Meslek Kuruluşları Güçbirliği Platformunun kısa bir süre sonunda misyonunu tamamlayacağı ileri sürülüyor.

Kaybeden yine Fethiye Oluyor

Başlayan çalışmalara destek vermek yerine kenardan izlenmesi, görevden ayrılanların başlattığı çalışmaların devam ettirilmemesinin sonucunda kaybeden yine Fethiye Oluyor. Fethiye Üniversitesinin kurulması için başlayan çalışmaların neredeyse sona ermesi de bunun en güzel örneklerinden birini oluşturuyor.

Üniversite kurulması için Fethiye ve Muğla’da lobi çalışmalarının tamamlanmasına karşı, Ankara nezdinde yürütülecek çalışmaların yapılmaması, bu sırada Muğla’da ikinci üniversite için önerge verilmesi, Bodrum’un üniversite kurulması için lobi faaliyetlerini hızlandırması, Fethiye Üniversitesi’nin hayal olarak kalmasına neden olacak gibi görünüyor.

BENZER HABERLER