VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Fethiye Net TV  - fethiyenettv.com

@ Haber Tarihi : 13 Haziran 2019 19:23:27

0 Yorum

Öğretmenler Okul Müdürüne Tepki Gösterdi

Eğitim-Sen Fethiye Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada liyakat aranmadan yapılan yandaş atamalarının eğitim öğretim kadar geleceğimiz olan öğrenciler kadar öğretmenleri de mağdur ettiği dile getirildi

Eğitim-Sen Fethiye Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada liyakat aranmadan yapılan yandaş atamalarının eğitim öğretim kadar geleceğimiz olan öğrenciler kadar öğretmenleri de mağdur ettiği dile getirildi. Her geçen gün mobbing uygulamalarına yenilerinin eklendiği dile getirilen açıklamada; Fethiye Anadolu İmam Hatip Fen ve Sosyal Bilimler Lisesi Proje Okulunda, okul müdürünün öğretmenleri ötekileştirme davranışı içerisinde bulunması sonucu sorunların büyüdüğüne dikkat çekilerek, öğretmenlere kırıcı, onur zedeleyici söz ve uygulamalar içerisine giren okul müdürünü, siyasi iktidara yakınlığı nedeniyle korumaktan vazgeçilerek soruşturmanın daha adil bir şekilde sonlandırması istendi

Öğretmenlere yapılan baskı ve yanlış uygulamalara tepki göstermek için Eğitim-Sen Fethiye Temsilciliğinde bir araya gelen öğretmenler, hazırlanan açıklamayı okuyarak yapılan yanlış uygulamadan dönülmesini istediler. Eğitim-Sen Baş Temsilcisi Sevgi Çobanoğlu tarafından okunan açıklama şöyle;

“Ülkemizde, eğitim öğretimde yaşanan sıkıntılar tüm hızıyla devam etmekte. Eğitim öğretim sisteminde yaşanan sistem değişiklikleri ile ülkemizin geleceği olan öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz yıllardır mağdur edilmektedir. Liyakat aranmadan yapılan yönetici görevlendirmeleri ile okul yönetimlerinde ciddi zafiyetlere, keyfi ve hatalı uygulamalara neden olunmaktadır. “Benden olanı her olumsuzluğuna rağmen sahiplenirim. Olmayanı her türlü başarıya ve liyakata rağmen gözden çıkarırım” mantığı ile hareket eden anlayışın sonucu olarak; ülkenin dört bir yanında yasa ve yönetmelikleri hiçe sayan, keyfi ve çıkar amaçlı uygulamaları ile öğretmenlerimiz ve hatta öğrencilerimizin üzerinde ciddi mobbing uygulayan yönetici haberlerine her gün bir yenisi eklenmektedir. Üzülerek söylüyoruz ki; bunun bir örneği de ilçemiz FETHİYE ANADOLU İMAM HATİP FEN VE SOSYAL BİLİMLER LİSESİ PROJE OKULUNDA yaşanmıştır, yaşanmaya devam etmektedir.

                Okul öğretmenlerimizden aldığımız bilgilere göre; okulda yaşanan olumsuz hava, okul eğitim çalışanlarını ve öğrencilerimizi mutsuz huzursuz bir eğitim öğretim ortamına mahkum etmiştir. Okulun proje okulu uygulama kapsamına alınması ile birlikte, okul müdürünün öğretmenleri ötekileştirme davranışı içerisinde bulunması sonucu sorunlar büyüyerek devam etmiştir. Okul öğretmenlerinin görevlendirmelerinde usulsüz uygulamalar içerisine girilmiştir. Müdürün, Proje okulu müdürü olarak, tüm yetkinin kendisinde olduğu izlenimine kapıldığı görülmektedir. Okul müdürü gerek okul içi toplantılarda gerekse de öğrencilerin içerisinde öğretmenlere kırıcı, onur zedeleyici söz ve uygulamalar içerisine girmektedir. Öğrencileri kışkırtarak öğrenmenler hakkında şikayet dilekçelerinin oluşturulduğu, oluşturulmaya çalışıldığı aldığımız duyumlar içerisindedir. Asılsız tutanaklarla öğretmenlerin baskı ve korku ortamına sokulduğu görülmektedir. Hatta kendi okulundaki öğretmenlere uyguladığı baskı yetmiyormuş gibi Fatih Anadolu Lisesi Yurdunda kalan öğrencilerini yönlendirerek  asılsız iddialar ve tutanaklarla kendi okulu dışında bu okulun da  öğretmen ve idarecileri hakkında soruşturmalar açılmasını sağlamıştır.

                Bu haksız ve meslek etiğine aykırı uygulamalar neticesinde, içerisinde üyemizin de bulunduğu öğretmenlerin , yasal haklarını kullanarak  okul müdürünün uygulamalarını şikayet konusu etmeleri ile okul müdürü hakkında soruşturma süreci başlatılmıştır.

                Asılsız ve isimsiz şikayetlerin bile öğretmenlerin üzerinde karabasan gibi dolaştığı, soruşturma sonucu yer değiştirmelerin( sürgünlerin) sıklıkla öğretmenler üzerinde uygulandığı bir dönemde , bu okul müdür hakkında açılan soruşturma bir yılı doldurmak üzeredir ve sonuçlanmamıştır. Okul müdürü hakkında yürütülen soruşturmanın   sürüncemede bırakıldığı yetmiyormuş gibi; öğretmenler üzerinde tehditkar söylemler ve davranışlar hakimdir. Okul müdürü baskıcı, tehditkar tutumlarına devam etmekte öğrencilere ve velilere “okula yeni öğretmenler getireceğim” diyerek, öğretmenleri yer değişikliği( sürgün) ile tehdit etmekte, meslek onurunu zedelemektedir.

                Okullar, öğretmenler ve öğrenciler eğitim sürecinin yapı taşlarıdır. Kişilerin şahsi,keyfi uygulamalarına teslim edilmemelidir. Okul idareci-öğretmen veli ve öğrenci işbirliği içerisinde yönetilmelidir. Ancak FETHİYE ANADOLU İMAM HATİP FEN VE SOSYAL BİLİMLER LİSESİ PROJE OKULUNDA uygulama, okul müdürünün keyfi karalarına terk edilmiş görülmektedir.

                Proje Okulları öğrencilerimizin daha nitelikli, bilimsel bir eğitim alma iddiası oluşturulmuş kurumlardır.  Böyle bir iddia taşıyan kurumların kişilerin keyfiyetine teslim edilmesi mümkün değildir. Öğretmenin, personelin, velinin, öğrencinin mutsuz, huzursuz olduğu bir ortamda başarı mümkün değildir.

Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine buradan bir kez daha sesleniyoruz: Öğretmenleri baskılarla ve sürgünle tehdit etmekten vazgeçin ve biran önce siyasi iktidara yakınlığı nedeniyle bu okul müdürünü korumaktan vazgeçerek soruşturmanın daha adil bir şekilde sonlandırmasını sağlayın.

                EĞİTİM SEN olarak okul öğretmenlerine yönelik sürdürülen bu baskıcı ve keyfi durumu protesto ediyoruz.  Okul öğretmenlerinin yanındayız ve sürecin takipçisi olacağız.”

BENZER HABERLER