VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Fethiye Net TV  - fethiyenettv.com

@ Haber Tarihi : 24 Eylül 2018 10:08:26

0 Yorum

Saatcı açıklamadan kimseye rahat yok

Her yerel seçim öncesi CHP ya da AK Partiye geçeceği konuşulan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın adaylığını açıklamadan başta CHP ve AK Partililer olmak üzere kimsenin içi rahat etmeyecek gibi görünüyor. Her yerel seçim

Orhan Okutan- fethiyenettv.com

Her yerel seçim öncesi CHP ya da AK Partiye geçeceği konuşulan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın adaylığını açıklamadan başta CHP ve AK Partililer olmak üzere kimsenin içi rahat etmeyecek gibi görünüyor. Her yerel seçim öncesi göndeme gelen söylentilere göre Belediye Başkanı Behçet Saatcı, bu sene de CHP’den Fethiye Belediye Başkanı Adayı, AK Partiden de Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olacak

Her yerel seçim öncesi başlayan ve söylenenlerin bir türlü gerçekleşmediği söylentilere göre, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın yaklaşan yerel seçimlerde CHP ya da AK Partiden aday olacağı  gündemini koruyor.

Fethiye Belediyesi’ni 2 farklı siyasi partiden seçime girip üst üste 4 kez kazanarak tarihi bir başarı elde eden Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın İYİ Partiye geçmesi CHP ve AK Partili belediye başkanı aday adaylarının rahatlatmıştı. Ancak yaklaşan yerel seçimlerde Behçet Saatcı’nın CHP ya da AK Parti’den aday olacağı iddialarının gündeme gelmesi, CHP ve AK Partili belediye başkanı aday adaylarında tedirginliğe neden olduğu iddia ediliyor.

CHP ve AK Partili belediye başkanı aday adaylarını sıkıntıya sokan en büyük etken ise, geçen seçimlerden beri CHP ve AK Partili aday adaylarının ortada gözükmeyip, yapıldığı iddia edilen yanlış çalışmaları ya da yapılmayan çalışmaları eleştirmemesi gösteriliyor.

AK Parti ile MHP ittifakında sorun görünmüyor

Ak Parti ile MHP arasında yapılacağı belirtilen ittifaka göre, MHP’nin Muğla Büyükşehir Belediyesi, Seydikemer, Dalaman, Köyceğiz, Kavaklıdere’de aday göstermeyeceği ve Ak Parti’nin adayını destekleyeceği iddia ediliyor. Bu adayların mevcut belediye başkanlarının dışında parti tarafından toplumda kabul gören başka bir isim de çıkartılsa o kişi etrafında birleşileceği belirtiliyor. Fethiye’de ise her iki parti arasında yapılacak değerlendirme sonucunda her iki parti tarafından kabul edilecek aday üzerinde birleşileceği iddia ediliyor.

Aday adayları çalışmalarını sürdürüyor

AK Parti’nin Fethiye Belediye Başkanı aday adayları olarak kamuoyunda Kadir Sarıhan, Onat Akdu, Muhittin Kayabaş, eski Karaçulha Belediye Başkanı Yusuf Çaylı’nın isimleri yer buluyor. AK Parti içinde Fethiye Belediye Başkanı adaylığında adı geçenler arasında FTSO organ seçimlerini az bir oyla kaybeden Akif Arıcan da bulunuyor.  AK Parti’nin ittifaka gittiği MHP’de ise Cengiz Çay’ın aday olabileceği görüşü hakim.

AK Parti’nin MHP ile ittifaka gitmesi nedeniyle Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın AK Partiden adaylığının zor olmasının yanında MHP’lilerin partilerinden ayrılan Behçet Saatcı’nın kaybetmesi için çalışacağı görüşü yaygın. Ancak AK Parti’nin seçimi Behçet Saatcı ile kazanacağını görmesiyle aday yapılabileceği ihtimalinin güçlü olduğu belirtiliyor. 

CHP’lilerde tedirginlik büyüyor

Ne CHP Genel Merkezi’nde ne de il ve ilçe teşkilatlarında yerel seçime yönelik bir çalışmanın başlamaması CHP’lileri tedirgin ediyor. CHP ile İYİ Parti arasında belirli il ve ilçelerde ittifaka gidilerek adaylar üzerinde anlaşma sağlanacağı, CHP’nin güçlü olduğu yerlerde İYİ Parti, İYİ Parti’nin güçlü olduğu yerlerde de CHP’nin aday çıkarmayacağı iddiaları partilerin genel merkezlerinden açıklama yapılmaması nedeniyle söylenti olmaktan öteye gidemedi.

Aday adayları çalışmalarını sürdürüyor

CHP’den Fethiye Belediye Başkanı aday adayları arasında Keramettin Yılmaz, Alim Karaca, Özgür Kullukçu, Veli Pabuççu, tabanda da Atabey Akgün gibi isimler konuşuluyor. Adı geçen aday adaylarına rağmen yaklaşan seçimlerde Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın adaylığı da gündemini koruyor. Bazı CHP’liler Saatcı ile gidilmesini isterken bazıları da Saatcı’ya karşı tavır sergiliyor.

CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı aday adaylığı için de kamuoyunda Oral Karakaya, Ceyhun İrgil, Nurettin Demir, Akın Üstündağ gibi isimler konuşulurken, CHP’nin Muğla Büyükşehirde mevcut başkan Osman Gürün ile gitmesinin kuvvetli ihtimal olduğu belirtiliyor.

CHP Muğla Büyükşehir Belediyesi’nde Osman Gürün ile seçime girmesi halinde, kavgalı olmaları nedeniyle Behçet Saatcı’nın CHP’den Fethiye Belediye Başkanı Adayı olmasının zor bir ihtimal olarak değerlendiriliyor.

CHP’nin kayıtlı üyelerinden bazıları ise; belediye başkanı adayı ve belediye meclisi adaylarının kayıtlı üyelerle önseçime gidilmesi, önseçimde doğru adayın belirleneceği için CHP tabanının kendi partisine oy vereceği düşüncesinde. CHP’lilerin büyük çoğunluğu, doğru aday çıkarılması halinde CHP’nin Fethiye Belediye Başkanlığını kesin kazanacağı düşüncesini taşıyor.

CHP İlçe Örgütünden Kayıtlı Üyelerle Önseçim Kararı

CHP Fethiye İlçe Örgütünce belediye başkanı adayı ve belediye meclis üyesi adaylarının kayıtlı üyelerle önseçimle belirlenmesi kararı aldığı iddia ediliyor. Kararın uygulanıp uygulanmayacağı önümüzdeki günlerde yapılacak toplantının ardından kesinlik kazanacağı iddia ediliyor.

Eski yöneticilerden bazıları ise “O karar her zaman alınır ancak genelde de uyulmaz” diyerek alınan karara fazlaca güvenilmemesi gerektiğinin altını çiziyor.

CHP İlçe Örgütü Behçet Saatcı’nın CHP’den Adaylığını Görüşecek

Tartışma yaratan diğer bir konu ise CHP Fethiye İlçe Örgütü’nün Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın CHP Fethiye Belediye Başkanı Adaylığı konusunu masaya yatıracak olması. Yönetim Kurulundan bazı üyelerin isteğiyle CHP Fethiye İlçe Teşkilatının Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın CHPden neden aday olmalı ya da neden olmamalı konusunu görüşeceği toplantının geçen hafta yapılacağı ancak ertelendiği belirtildi. Konunun önümüzdeki toplantıda görüşüleceği iddia ediliyor.

Küskünler ile CHP’nin seçilmişleri toplanacak

Bazı partililer tarafından; küskünler dahil eski belediye başkanları, milletvekilleri, meclis üyeleri, sözü geçen partililer ile bir toplantı yapılması önerisinin İlçe Örgütünce kabul edildiği ve adı geçen kişilerin toplantıya davet edileceği belirtiliyor. Toplantıda ağırlıklı olarak Fethiye Belediye Başkanı adayının belirlenmesi ve yerel seçimler için destek isteneceği ileri sürülüyor. Daha önce de yapılan ancak konuşmaların dışında birlikteliğin sağlanamadığı belirtilerek “Bu birlikteliği sağlamak için İlçe Teşkilatının nasıl bir düşüncesi var” yorumları yapılıyor.

Ceyhun İrgil Saatcı’yı İstiyor iddiası

CHP eski Bursa Milletvekili Fethiyeli Ceyhun İrgil’in Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın CHP’den Fethiye Belediye Başkanı Adayı olması için çalışma yaptığı, Saatcı ile Göcek’te görüştüğü iddiaları bazı CHP’lilerin tepkilerine neden oldu. Ceyhun İrgil ise söylentilerin gerçeği yansıtmadığını belirterek Göcek’te Behçet Saatcı ile karşılaşmasının da tesadüf olduğunu dile getirdi. Behçet Saatcı’nın CHP’den aday olması için daha önce Genel Merkezin isteğiyle görüştüğünü ancak şu anda böyle bir görüşmesinin olmadığını söyledi.

Diğer bir iddia ise CHP MYK’ndan bazı üyelerin Behçet Saatcı’nın CHP Fethiye Belediye Başkanı Adayı olması yönünde.

Saatcı açıklamadan kimseye rahat yok

Görünen o ki Fethiye belediyesini 2 farklı partiden girdiği seçimlarde 4 yıl üst üste kazanarak tarihi bir başarı elde eden İYİ Partili Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, aday olduğu siyasi partiyi açıklayıp “Vatana millete hayırlı olsun” demeden ne CHP’li aday adayları ile partililerin ne AK Partili aday adayı ve partililerin ne de MHP’lilerin içi rahat edecek.

BENZER HABERLER