VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Fethiye Net TV  - fethiyenettv.com

@ Haber Tarihi : 01 Temmuz 2019 16:53:54

0 Yorum

Toplu Taşıma Zamlandı

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada; Muğla’da hizmet veren toplu taşıma araçlarında ulaşım ücretlerine zam yapıldığı belirtildi

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada zam yapılmasına gerekçe olarak, yükselen giderler ve yakıt fiyatları gösterilirken, fiyatların yaklaşık iki yıldır değişmediğine de dikkat çekildi. Bu kapsamda, Fethiye'de kartlı binişlerde 2,55 TL olan sivil ücret tarifesi ;  3,05 TL’ye yükseltildi.  Öğrenci 2.55 TL'ye yükseltildi. kartsuz binişlerde kişi ve öğrenci 4 TLödeyecek. Belirlenen yeni toplu taşıma ücretlerinin 01 Temmuz 2019 tarihi itibariyle geçerli olacağı belirtildi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından toplu ulaşıma zam yapılmasıyla ilgili açıklama şöyle; Muğla’da hizmet veren toplu taşıma araçlarına yaklaşık iki yıl aradan sonra  fiyat güncellemesi geldi. Ülke genelinde akaryakıt, sigorta, işçilik, muayene vb. taşıma giderlerinde yaşanan yüksek orandaki artışlardan sonra Muğla İlinde taşımacılık yapan Özel Toplu Taşıma Kooperatifleri ve Oda Başkanlıkları maliyetleri karşılayamadıklarını belirterek, UKOME Kuruluna fiyat güncellemesi yapılması yönündeki taleplerini iletmişti. Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) son toplantısında yapılan maliyet hesapları nedeniyle il genelinde hizmet veren tüm toplu taşıma araçlarının taşıma ücretlerinde güncelleme yapılmasına karar verdi.

Toplantının ardından UKOME tarafından yapılan açıklamada; “Özel Toplu Taşıma Esnafı ve Oda Başkanlıklarınca yapılan talep,  27.06.2019 tarihli UKOME Genel Kurulunda görüşüldü ve maliyet artışlarına göre sunulan fiyat güncelleme listesi kurulda kabul edildi. Kurulumuzca toplu taşıma ücretlerinde en son 2018 yılında güncelleme yapılmıştı. Ülke genelinde son zamanlarda toplu taşıma işletme giderlerinde hafife alınamayacak oranda artışlar yaşanmış olup, akaryakıt ve sigorta fiyatlarındaki artış, yıllık enflasyon artışı, araçların bakım – onarımlarındaki artış, işçilik, kasko ve yedek parçada yaşanan artışlar ve Motorlu Taşıtlar vergisine gelen zamlar, toplu taşıma ücretlerinde zorunlu olarak düzenleme yapılmasını gerekli kılmıştır. Toplu taşıma esnafının ayakta kalabilmesi, sürdürülebilir ve maliyeti karşılanabilir toplu taşıma sisteminin tesis edilmesi maksadıyla, toplu taşıma fiyat tarifelerinin güncellenmesi zorunlu hale gelmiştir.  Muğla İli Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) 27.06.2019 tarihinde yapılan toplantısında, Muğla il genelinde 2019 yılında Toplu Taşıma Araçlarında uygulanacak fiyat tarifesinde düzenleme yapılmıştır. Bu kapsamda, Muğla İl genelinde uygulanan şehir içi en kısa mesafe olan 0-10 Km. arası ücret tarifelerinden, 1,95 TL olan indirimli ücret tarifesi; 2,35 TL, 2,55 TL olan sivil ücret tarifesi ise;  3,05 TL olarak belirlenmiştir. Fethiye'de kartlı binişlerde 2,55 TL olan sivil ücret tarifesi ;  3,05 TL’ye yükseltildi.  Öğrenci 2.55 TL'ye yükseltildi. kartsuz binişlerde kişi ve öğrenci 4 TLödeyecek. Belirlenen yeni toplu taşıma ücretleri 01 Temmuz 2019 tarihi itibariyle geçerli olacaktır” denildi."

BENZER HABERLER